تبلیغات
اقتصاد اسلامی

اقتصاد اسلامی
فاعتبروا یا أولی الأبصار 
قالب وبلاگ
نویسندگان
ابر برچسب ها
پول راه کارهای اقتصادی سعید جلیلی شورش علیه طمع ربا جنگ با خدا جان مینارد کینز برنامه های کاندیداهای ریاست جمهوری برنامه های دکتر سعید جلیلی سرمایه‌داری مهمترین اظهار نظر و یا برنامه درباره مسائل اقتصادی انتخابات ریاس برنامه اقتصادی کاندیداهای ریاست جمهوری حسن عباسی بانک و ربا امام خمینی گزارشی از برنامه های اقتصادی کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری تئوری های اقتصاد اسلامی ربا ربای سازمان یافته سعید جلیلی لیبرالیسم نظام سرمایه داری برنامه های اقتصادی کاندیداهای ریاست جمهوری دکتر حسن عباسی اخبار انتخابات ریاست جمهوری یازدهم بازار اسلامی اخبار اقتصادی انتخابات گزیده ای از برنامه های اقتصادی کاندیداها وال استریت طمع حسن عباسی اقتصاد ربوی علوم پوزیتیویستی برنامه اقتصادی دکتر سعید جلیلی گفتمان پیشرفت و انقلاب فروپاشی اقتصاد آمریکا اقتصاد ربوی جامعه مدنی بانکداری غیر اسلامی اقتصاد لیبرالی کپیتالیسم مصرف گرایی خلق پول اندیشکده یقین رباخواری اخبار انتخابات 92 بانکداری ربوی ربا خواری اقتصاد مقاومتی بانک لیبرال اقتصاد اسلامی بیع
طرفداران جلیلی از ترس مرگ، خودکشی نکنند
به گزارش بولتن نیوز،  «عارف انصراف داد.» این خبر کوتاه، هرچند از قبل هم قابل پیش‌بینی بود، اما تاثیر بسیاری بر جامعه رای دهندگان داشته است. یعنی دقیقا همان چیزی که مورد نظر اصلاح‌طلبان بوده و روی آن حساب باز کرده‌اند. درواقع، انصراف (یا به قول بعضی‌ها اخراج) عارف از کاندیداتوری، دو نتیجه مطلوب برای اصلاح طلبان دارد.

اول آن که آرای آنان در سبد روحانی جمع می‌شود و بدین ترتیب هرآنچه در توان داشتند را در حمایت از روحانی به میدان می‌آورند.
اما دستاورد دوم و عموما مغفول مانده، بسیار مهمتر از دستاورد اول است. باید گفت اصلاح‌طلبان که از عدم استقبال جامعه از خودشان مطمئن هستند، ترجیح می‌دهند به هر نحو ممکن از روی کارآمدن یک کاندیدای اصولگرا که برای زنده نگاه داشتن گفتمان انقلاب اسلامی تلاش می‌کند، جلوگیری کنند.

آنان می‌خواهند با ایجاد دوقطبی بین روحانی و اصولگرایان، آرای اصولگرایان را نیز در یک سبد جمع کنند. چرا که حدس می‌زنند در این صورت بیشتر آرای سایر کاندیداها به سمت قالیباف حرکت خواهد کرد. البته این اتفاق، روی دومی هم دارد که اتفاقا هدف مهم‌تر اصلاح طلبان نیز هست، و آن چیزی نیست جز کاهش محسوس آرای جلیلی.

از آنجا که در شرایط معمولی احتمال حضور جلیلی و قالیباف در مرحله دوم انتخابات بسیار زیاد است، اصلاح‌طلبان می‌خواهند با ایجاد دوقطبی اصلاح‌طلب-اصولگرا مانع حضور جلیلی در دور دوم شوند. چرا که رشد آرای جلیلی از زمان آغاز تبلیغات نشان می‌دهد که اگر وی به دور دوم صعود کند، شانس زیادی برای رئیس جمهور شدن دارد.

به عبارتی باید گفت اصلاح طلبان سعی دارند به جای یک باخت قطعی و حذف در مرحله اول انتخابات، بازی را به یک تساوی بکشانند تا شاید در مرحله دوم آرای بیشتری را در سبد خود جمع نمایند. البته آنان می‌دانند که در هرصورت برنده انتخابات نخواهند بود. اما توان این را خواهند داشت که بعدها روی آرای خود مانور داده و سهم‌خواهی سیاسی کنند.

با این حال، اصولگرایان باید توجه داشته باشند که حتی در صورت شکل‌گیری دوقطبی اصلاح‌طلب-اصولگرا، باز هم هیچ کدام از کاندیداها دارای رای کافی برای رییس جمهور شدن در مرحله اول انتخابات نیستند. چراکه حداکثر رای نفر اول انتخابات در مرحله اول، بر اساس تمام نظرسنجی‌هایی که تا امروز انجام شده، کمتر از 25 درصد است که اختلاقف  فاحشی با عدد 50درصد دارد و حتی با تغییر آرا نیز هیچ کاندیدایی به این عدد نخواهد رسید.

این در شرایطی است که باتوجه به رشد آرای جلیلی در روزهای اخیر، می‌توان مطمئن بود که وی دارای رای کافی برای حضور در مرحله دوم انتخابات است. ولی اتفاقا توجه به «شایعه رای آوردن روحانی»، نتیجه مورد نظر اصلاح‌طلبان را به دنبال خواهد داشت و باعث ریزش شدید آرای جلیلی به نفع قالیباف و در نتیجه رای آوردن روحانی در مرحله اول خواهد شد. این همان چیزی است که اصلاح‌طلبان روی آن سرمایه‌گذاری کرده‌اند و آن را به یک شایعه جدی تبدیل کرده‌اند.

لذا به نظر می‌رسد که در شرایط حاضر، تغییر رای از جلیلی به قالیباف فقط به نفع اصلاح‌طلبان خواهد بود. اما اگر طرفداران جلیلی به خود وی رای دهند، یا موفق می‌شوند او را به مرحله دوم انتخابات ببرند، که در این صورت حتی احتمال رئیس جمهور شدن وی وجود خواهد داشت. یا (در بدترین شرایط و کمترین احتمال) باز هم روحانی و قالیباف به مرحله دوم خواهند رفت که در این صورت، هنوز فرصت برای تغییر رای وجود خواهد داشت.

پس بهتر است طرفداران جلیلی از ترس مرگ، خودکشی نکنند.طبقه بندی:
برچسب ها: پیروزی جلیلی در مرحله اول، آرای بالای سعید جلیلی، توصیه به هواداران سعید جلیلی، دکتر سعید جلیلی، پیروزی اصولگرایان،  
[ پنجشنبه 23 خرداد 1392 ] [ 12:03 ب.ظ ] [ احمد ادریسی ]
.: کرسی آزاد اندیشی :.
درباره وبلاگ


آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :