تبلیغات
اقتصاد اسلامی

اقتصاد اسلامی
فاعتبروا یا أولی الأبصار 
قالب وبلاگ
نویسندگان
ابر برچسب ها
ربا جنگ با خدا ربا خواری برنامه اقتصادی کاندیداهای ریاست جمهوری فروپاشی اقتصاد آمریکا برنامه های کاندیداهای ریاست جمهوری مهمترین اظهار نظر و یا برنامه درباره مسائل اقتصادی انتخابات ریاس گفتمان پیشرفت و انقلاب مصرف گرایی لیبرال وال استریت جامعه مدنی بانک و ربا اخبار اقتصادی انتخابات کپیتالیسم لیبرالیسم علوم پوزیتیویستی اقتصاد ربوی رباخواری پول ربا برنامه های دکتر سعید جلیلی گزارشی از برنامه های اقتصادی کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری شورش علیه طمع بانکداری ربوی اقتصاد مقاومتی حسن عباسی اقتصاد ربوی بانک برنامه های اقتصادی کاندیداهای ریاست جمهوری امام خمینی اندیشکده یقین برنامه اقتصادی دکتر سعید جلیلی اخبار انتخابات ریاست جمهوری یازدهم طمع ربای سازمان یافته اقتصاد اسلامی راه کارهای اقتصادی سعید جلیلی بازار اسلامی اقتصاد لیبرالی تئوری های اقتصاد اسلامی دکتر حسن عباسی نظام سرمایه داری سعید جلیلی بانکداری غیر اسلامی اخبار انتخابات 92 بیع جان مینارد کینز گزیده ای از برنامه های اقتصادی کاندیداها سرمایه‌داری حسن عباسی خلق پول

هو الحکیم

کرسی نظریه‌پردازی دانش دکترینولوژی –  طرح‌ریزی استراتژیک کلبه کرامت

مجموعه جلسات شورش علیه طمع

عنوان جلسه: امپراطوری ربا

 

موضوع تدریس:

در این جلسه چگونگی شکل‌گیری بازار اسلامی و نیز نحوه عرضه و تقاضا در این بازار مورد بررسی قرار گرفته است.

مستند تدریس شده: رازهای پنهان پول –  قسمت دوم

در قسمت دوم این مستند، مایک ملونی به بررسی علل صعود و سقوط تمدن‌ها و رابطه‌ی آن با سیستم پول بدون پشتوانه (Currency) و با پشتوانه طلا و فلزات گران‌بها (Money) می‌پردازد. او معتقد است که امپراطوری‌های عظیم با کنار گذاشتن سکه‌های طلا و خلق سکه‌های ناخالص باعث فروپاشی سیستم مالی و در نهایت افول تمدنی خود شده‌اند.


محورهای مستند:

۱. در ۶۸۰ سال قبل از میلاد، طلا و نقره به سکه‌های هم‎‌اندازه ضرب شدند که این امر سبب شد تا طلا و نقره به پول رسمی تبدیل شوند.

۲. اولین بازار آزاد جهانی تحت تأثیر برابری قیمت‌ها حاصل از سکه‌های طلا و نقره در آتن شکل گرفته بود.

۳. یکی از علل سقوط تمدن یونان کاهش ارزش سکه‌های طلا یا به عبارتی کسری بودجه و تورم حاصل از جنگ بوده است.

۴. تمدن اقتصادی امروزه غرب در حال فروپاشی است چرا که این سیستم اقتصادی به سمت کاهش ارزش پول حرکت می‌کند.

۵. در طول تاریخ، تمدن‌های مختلف همواره از سیستم مالی با پشتوانه به سیستم مالی بدون پشتوانه در نوسان بوده‌اند.

۶. دولت‌ها برای تامین مخارج جنگ و تامین هزینه‌های خود  با خلق پول بدون پشتوانه و کاهش ارزش پول، ثروت مردم را غارت می‌کنند.

۷. امروزه کشورها و مردم تحت استعمار بانک‌ها هستند درحالی که در گذشته کشورها اغلب مستعمره‌ی سایر کشورها بودند.

۸. جنگ جهانی دوم زمینه‌ را برای شکل‌گیری نظام پول جهانی با پشتوانه دلار پدید آورد که این امر موجب رشد اتفاقی اقتصاد آمریکا شد.


پلت‌های تدریس شده:

در چرخه بازار اسلامی دو بازار اولیه و ثانویه تعریف می‌شود. در بازار اولیه، خدا و مومنین عرضه‌کننده و متقاضی هستند. در این بازار دو فرآیند غیبی رزق و برکت موضوعیت دارد که یدالله (دست نامرئی خدا) تنظیم کننده آن از عالم غیب است و مومنین در آن دخالتی ندارند. در فرآیند رزق در بازار اولیه، روزی همه جنبندگان توسط خدا مقدر و مقرر می‌شود و هیچ کسی جز خدا قدرت دخل و تصرف در تعیین آن را ندارد و افزایش و کاهش رزق و روزی نیز به دست اوست و برای هرکس که بخواهد روزی را گشاده یا تنگ می‌کند. در اینجا خدا رزق را عرضه می‌کند و مومن متقاضی است. در فرآیند برکت که آخرین مرحله از چرخه بازار اسلامی است، خدا نیز به سپاس مبایعه و انفاقی که مومنین در فرآیند دوم و سوم رقم زدند به مال و نفوس آنها برکت می‌دهد و برکت نیز همانند رزق به دست خداست. در اینجا مومنین مال و نفس خود را عرضه می‌کنند و خدا متقاضی است.

در بازار ثانویه، جمیع مومنین عرضه‌کننده و متقاضی هستند. در این بازار دو فرآیند عینی بیع و انفاق موضوعیت دارد که در کنار یدالله (دست نامرئی خدا)، قوانین وضعی دولت‌های اسلامی نیز در تنظیم آن دخالت دارد. در فرآیند بیع در بازار ثانویه، مومنین از آنچه که خدا به آنها روزی داده با یکدیگر داد و ستد و معامله می‌کنند و در فرآیند انفاق با داد و ستدی که در قالب قرض الحسنه، صدقه و زکات با یکدیگر انجام می‌دهند رزق خدا دادی را در یک چرخه اقتصادی بین افراد جامعه گسترش می‌دهند. با انفاقی که مردم صورت می‌دهند در واقع با خدا معامله انجام داده‌اند؛ در اینجا بازار ثانویه دوباره به بازار اولیه منتج می‌شود و خدا روزی آنها را هفت‌صد برابر می‌کنند و در آخر نیز برکت می‌دهد و این فرآیند چرخه‌ای در بازار اسلامی دوباره طی می‌شود.

 

 دانلود پلت‌های جلسه ۵۲۲ کلبه‌کرامت + PDF  
طبقه بندی: شورش علیه طمع،  کلبه کرامت، 
برچسب ها: ربا، شورش علیه طمع، امپراطوری ربا، رازه‌های پنهان پول، پول، بازار اسلامی، آدام اسمیت،  
[ یکشنبه 20 مهر 1393 ] [ 02:19 ب.ظ ] [ احمد ادریسی ]
.: کرسی آزاد اندیشی :.
درباره وبلاگ


آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :